Κυριακή 22 Ιουνίου 2008

Euro 2008 : Ολλανδια – Ρωσία 1-3

Οι Ρώσοι από την αρχή του παιχνιδιού διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με το πρώτο ημίχρονο να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με γκόλ του Pavlyuchenko στο 56΄. Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου οι Ρώσοι είχαν την πρωτοβουλία αλλά η τεχνική του τερματοφύλακα και αρχηγου της Ολλανδίας Van der Sar σταματούσε τους Ρώσους στο να επιτύχουν και άλλο τέρμα, μετά από λάθος του πετυχημένου μέχρι εκείνη τη στιγμή Ολλανδού τερματοφύλακα, τελικά οι Ολλανδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Van Nistelrooy στο 86΄. Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 1-1 και έτσι οδηγήθηκε στην παράταση. Το πρώτο ημίχρονο έληξε και αυτό ισόπαλο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 112΄ ο Torbinski πέτυχε το 1-2 και στο 116΄ ο Arshavin πέτυχε το 1-3 για την Ρωσία και την έστειλαν με τα τέρματα αυτά στον ημιτελικό.

Φιλαράκια η ομάδα της Ρωσίας μετά την αποψινή νίκη της θα περιμένει τον αυριανό νικητή του αγώνα μεταξύ της Ισπανίας και της Ιταλίας στον επόμενο ημιτελικό που θα γίνει την Πέμπτη.